Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CAS

Buna ziuaa. Am la statul de salarii un concediu medical. Am aflat baza de calcul care e 791 lei. Cum calculez CAS 10,5% si 20,8%?? 3 zile sunt platite de firma(2 e weekend) baza fiind 113 lei si restu Casa de sanatate baza fiind 678 lei.
Am program de salarii dar nu stiu cum a calculat CAS 10,5% e 74 lei. Cum a ajuns la aceasta suma??
Sper sa fi fost clara. Deci intrebare e cum ajuns la aceasta suma??
Buna ziua
citez cod fiscal 2011:
Pe perioada în care salariatii beneficiază de concedii medicale şi de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, cu excepţia cazurilor de accident de muncă sau boală profesională, baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale datorate bugetului asigurărilor sociale de stat este suma reprezentând 35% din câştigul salarial mediu brut, prevǎzut la art. 2964 alin. (3), corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, iar contribuţia de asigurări sociale se suportă la nivelul cotei stabilite pentru condiţii normale de muncă.

deci 2022*35% = 708 pentru o luna intreaga
708 *10.5% = 74.34 pensii salariat aferente medicalului pentru luna intrega
708*20.8% = 147.28 pensii firma aferente medicalului pentru luna intrega
Popa Adrian, Contabil
d-nul Lucian va raspuns corect. probabil softul nu este actualizat cu modificarile la zi
calcutati pe hartie, introduceti toate datele in D112 si vedeti daca ceea ce scrie in statul de salarii se regaseste si in 112
Multumesc mult. =D>
Totusi se pare ca progrmul e actualizat si e la zi. Suma e corecta daca verificati enuntul meu. 10,5 e exact 74.
Inca o data multumesc. M-am lamurit