avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CAS

Buna ziuaa. Am la statul de salarii un concediu medical. Am aflat baza de calcul care e 791 lei. Cum calculez CAS 10,5% si 20,8%?? 3 zile sunt platite de firma(2 e weekend) baza fiind 113 lei si restu Casa de sanatate baza fiind 678 lei.
Am program de salarii dar nu stiu cum a calculat CAS 10,5% e 74 lei. Cum a ajuns la aceasta suma??
Sper sa fi fost clara. Deci intrebare e cum ajuns la aceasta suma??
Cel mai recent răspuns: danabunea , utilizator 16:59, 22 Aprilie 2011
Buna ziua
citez cod fiscal 2011:
Pe perioada în care salariatii beneficiază de concedii medicale şi de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, cu excepţia cazurilor de accident de muncă sau boală profesională, baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale datorate bugetului asigurărilor sociale de stat este suma reprezentând 35% din câştigul salarial mediu brut, prevǎzut la art. 2964 alin. (3), corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, iar contribuţia de asigurări sociale se suportă la nivelul cotei stabilite pentru condiţii normale de muncă.


deci 2022*35% = 708 pentru o luna intreaga
708 *10.5% = 74.34 pensii salariat aferente medicalului pentru luna intrega
708*20.8% = 147.28 pensii firma aferente medicalului pentru luna intrega
Ultima modificare: Vineri, 22 Aprilie 2011
Popa Adrian, Contabil
d-nul Lucian va raspuns corect. probabil softul nu este actualizat cu modificarile la zi
calcutati pe hartie, introduceti toate datele in D112 si vedeti daca ceea ce scrie in statul de salarii se regaseste si in 112
Multumesc mult. =D>
Totusi se pare ca progrmul e actualizat si e la zi. Suma e corecta daca verificati enuntul meu. 10,5 e exact 74.
Inca o data multumesc. M-am lamurit

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul cas la concedii medicale 2011 valyneagu29 valyneagu29 s-a modificat in 2011 modul de calcul al cas pentru concedii medicale, nu mai este 20.8%, respectiv 10.5% la salariul minim? (vezi toată discuția)
Baza calcul cas pentru cm ionutght ionutght Buna ziua! Conform Codului fiscal , art. 296^11, \"Pe perioada in care salariatii beneficiaza de concedii medicale si de indemnizatii de ... (vezi toată discuția)
Cas rak0770 rak0770 Cum se calculeaza CAS angajator cand am concediu medical? (vezi toată discuția)