Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu copil - unul dintre soti plecat din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu copil - unul dintre soti plecat din tara

Buna ziua. As dori sa divortez, am un copil de 10 luni, iar sotul este plecat din tara cu serviciul.Pana de curand am locuit cu el, as dori sa stiu daca pot divorta in conditiile in care el nu se va prezenta la procesul din romania si nici nu este de acord cu divortul.Doresc incredintarea minorului, insa eu sunt in concediu de crestere al copilului de pana la 2 ani si doresc sa stiu daca se considera venit.Multumesc.
Se poate, insa trebuie foarte mare atentie la procedura de citare!
Venitul nu este singurul criteriu luat in consideratie pentru incredintarea minorului!
promovati actiune de divort. indicati ultimul domiciliu comun pe care l-ati avut cu sotul. daca nu stiti adresa exacta unde locuieste sotul in strainatate mai bine nu invederati instantei ca e plecat in strainatate. aveti toate sansele sa obtineti dvs tutela integrala a copilului.
athe a scris:

promovati actiune de divort. indicati ultimul domiciliu comun pe care l-ati avut cu sotul. daca nu stiti adresa exacta unde locuieste sotul in strainatate mai bine nu invederati instantei ca e plecat in strainatate. aveti toate sansele sa obtineti dvs tutela integrala a copilului.

De ce sa nu invedereze instantei ca sotul este plecat in strainatate? ....:-/