avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu copil - unul dintre soti plecat din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu copil - unul dintre soti plecat din tara

Buna ziua. As dori sa divortez, am un copil de 10 luni, iar sotul este plecat din tara cu serviciul.Pana de curand am locuit cu el, as dori sa stiu daca pot divorta in conditiile in care el nu se va prezenta la procesul din romania si nici nu este de acord cu divortul.Doresc incredintarea minorului, insa eu sunt in concediu de crestere al copilului de pana la 2 ani si doresc sa stiu daca se considera venit.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:49, 22 Aprilie 2011
Se poate, insa trebuie foarte mare atentie la procedura de citare!
Venitul nu este singurul criteriu luat in consideratie pentru incredintarea minorului!
promovati actiune de divort. indicati ultimul domiciliu comun pe care l-ati avut cu sotul. daca nu stiti adresa exacta unde locuieste sotul in strainatate mai bine nu invederati instantei ca e plecat in strainatate. aveti toate sansele sa obtineti dvs tutela integrala a copilului.
athe a scris:

promovati actiune de divort. indicati ultimul domiciliu comun pe care l-ati avut cu sotul. daca nu stiti adresa exacta unde locuieste sotul in strainatate mai bine nu invederati instantei ca e plecat in strainatate. aveti toate sansele sa obtineti dvs tutela integrala a copilului.


De ce sa nu invedereze instantei ca sotul este plecat in strainatate? ....:-/

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort NICOLAE LAMBRU NICOLAE LAMBRU Buna seara, In urma cu 9 ani, sotul a plecat la munca in strainatate, trimitand lunar sotiei o suma de bani consistenta pentru intretinerea sa si a fiicei ... (vezi toată discuția)
Vreau sa scot copilul din tara ContSters142315 ContSters142315 Buna seara!Copilul meu are 11 ani.Acum 10 ani tatal ei a plecat in strainatate si de atunci nu a mai dat nici un semn de viata.Am aflat prin telefonul fara fir ... (vezi toată discuția)
Lipsa paratului in cazul unui divort cu minori ContSters145972 ContSters145972 Locuiesc in Romania insa sotul meu este plecat la munca in Italia.Vrea sa evite divortul crezand ca exista sansa sa-l iert.Doresc sa-mi refac viata pt ca de 10 ... (vezi toată discuția)