Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare fara taxa
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare fara taxa

Am cumparat o masina din Germania,si vreau sa pornesc la drum si sa o inmatriculez fara sa platesc taxa,prin actiune judecatoreasca.Am un var care a reusit asta in toamna ,la Focsani,dar am inteles ca au aparut ceva modificarianul acesta.Ma poate sfatui cineva daca mai am sanse de castig(actiunea vreau sa o deschid la Galati)sa pornesc la drum sau sa ma las pagubas si sa o inmatriculez in Bulgaria?????Masina a costat 3000 euro iar taxa de inmatriculare e 2970 de euro!!!!!Multumesc anticipat...
desi este mai dificila inmatricularea fara plata taxei inca mai este posibila. eu sunt din galati si se poate inmatricula fara plata taxei. (practica instantelor este de a admite actiunile)
Multumesc mult pentru raspuns,dar o precizare,este mai dificila inmatricularea ca si timp(adica dureaza mult?)sau din alte motive procedurale?Varul de la Focsani a terminat in 3 luni si ceva..Oricum sunt hotarat sa merg pe aceasta solutie,mai ales ca nu depind de masina si pot astepta ...ceva timp.Sper sa nu ajung si eu cum scria cineva pe aici cu recursul la 6 luni.....
Eu sunt 'fericitul' cu recursul la 6 luni, macar daca ar exista o cale sa poti sa folosesti masina intre decizia initiala si recurs. Bafta.
buna zuia domnule avocat Mihail, ma ajutati si pe mine?, vreau sa-mi cumpar o masina second-hand din germania si am auzit ca este o varianta de a nu plati taxa de poluare daca dau statul roman in judecata, imi puteti spune va rog daca imi acorda numere provizorii pana la solutionarea procesului?pt. ca eu depind de masina si as vrea sa pot circula cu ea pana la terminarea procesului. multumesc mult