avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa Auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa Auto

Buna ziua!
Tatal meu a achizitiona o masina second-hand adusa din Austria; nu a inmatriculat-o inca, datorita faptului ca masina a costat 800 de euro si inmatricularea costa 1500 de euro; a deschis proces pentru inmatriculare fara taxa si a fost programat pt data de 8 februarie 2013; intrebarea mea este urmatoarea:
Daca Basescu a promulgat decretul pentru anularea taxei auto, mai trebuie sa asteptam pana in 8 februarie?
Sau, stie cineva in cat timp se va publica acest decret in Monitorul Oficial?
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Octombrie 2012
robertaarmena, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters58959 , utilizator 16:07, 27 Octombrie 2012
Nu exista nici un decret de anulare al taxei de poluare.
Taxa auto nu a fost anulata ,situatia nu s-a schimbat si nu se va schimba pana in anul 2013.
Ce s-a auzit la TV sunt tampenii.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Octombrie 2012
Stefan Bicov, Avocat
nu s-a schimbat nimic ,,,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa poluare 2012 cafea1 cafea1 Buna. Are cineva jurisprudenta pentru recuperarea integrala a taxei de prima inmatriculare in baza legii 9/2012? Am auzit ca se poate prin instanta, insa ... (vezi toată discuția)
Taxa auto ghe_elena ghe_elena Am o masina adusa din Germania pe care vreau sa o inmatriculez in Romania.Din cate am citit aceasta taxa a fost anulata printro lege promulgata de Traian ... (vezi toată discuția)
Taxa de poluare - cjue oceausu oceausu in anul 2013 am cumparat un automobil second hand pentru care am achitat la finante taxa auto de 2200 lei(masina a costat 4500 lei)Pe site a aparut o ... (vezi toată discuția)