Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare cheltuieli
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare cheltuieli

Un locatar a efectuat reparatii la acoperisul blocului deoarece ii ploua in apartament, plus a zugravit pe interior balconul sau afectat ,-are facturi +chitante pentru materialele folosite (pe numele locatarului care este membru al asociatiei),a instiintat in scris asociatia privind aceasta situatie prin care solicita decontarea sumei cheltuite.
Rezultatul? asociatia refuza plata, desi deteriorarea acoperisului si implicit a locuintei afectate nu s-a produs din vina locatarului in cauza.
Este legal? cum poate omul sa-si recupereze banii?
Acoperisul blocului reprezinta parte comuna,a carei intretinere intra in responsabilitatea asociatiei de proprietari
Reparatiile partiale,din punct de vedere tehnic nu asigura o buna comportare in timp a zonelor distincte asupra carora s-a intervenit prin hidroizolatii executate la date diferite
In conditiile in care nu exista ,anterior executarii reparatiei un document negociat intre asociatea de proprietari si proprietarul care a inteles sa execute hidroizolatia,legal plata nu poate fi impusa la plata
Obligatia recuperarii sumei poate fi dispusa numai de catre instanta de judecata ,
daca sunt intrunite anumite conditii
poate cere despagubiri pentru reparatiile facute doar in instanta de judecata.
Si nici prin actiune adresata instantei de judecata ,nu este garantata recuperarea sumelor aferente reparatiei la acoperisul imobilului
Proprietarii de la ultimul etaj trebuie sa sesizeze in scris conducerea asociatiei despre deteriorarea acoperisului. Asociatia de proprietari trebuie sa se ocupe de aceasta reparatie, sa viziteze apartamentul deterirat, sa aleaga din cateva oferte una, sa negocieze pretul, materialele de executie, sa obtina contractul de garantie. O lucrare facuta de un proprietar fara implicarea asociatiei poate duce la refuzul acesteia de a achita lucrarea.

In situatia de fata numai un PV al comitetului cu preluarea facturilor si insusirea contractului de garantie ar putea sa duca la o asemenea rezolvare - de recuperare a cheltuielilor. Dupa cate inteleg conducerea asociatiei refuza.

Puteti incerca o reclamatie la primarie sau chiar un proces in instanta.
elga50 a scris:

Proprietarii de la ultimul etaj trebuie sa sesizeze in scris conducerea asociatiei despre deteriorarea acoperisului. Asociatia de proprietari trebuie sa se ocupe de aceasta reparatie, sa viziteze apartamentul deterirat, sa aleaga din cateva oferte una, sa negocieze pretul, materialele de executie, sa obtina contractul de garantie. O lucrare facuta de un proprietar fara implicarea asociatiei poate duce la refuzul acesteia de a achita lucrarea.

In situatia de fata numai un PV al comitetului cu preluarea facturilor si insusirea contractului de garantie ar putea sa duca la o asemenea rezolvare - de recuperare a cheltuielilor. Dupa cate inteleg conducerea asociatiei refuza.

Puteti incerca o reclamatie la primarie sau chiar un proces in instanta.

Tin sa mentionez ca asociatia a fost informata in scris despre situatie ,insa aceasta a motivat verbal ca nu exista bani pentru reparatie ,drept pentru care locatarul s-a apucat de treaba, ca doar nu putea sa astepte sa-i ploua in casa pana cand va binevoi asociatia sa-si faca ordine in fonduri (adica scriptic exista fond reparatii, -dar faptic -nu).
Ce parere aveti?