Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract

pot incheia la notar un contract de asociere prin participatiune la construirea unei case;eu nefiind proprietarul terenului?care ar fi pretul acestui contract?
si care ar fi obiectul contractului? dvs sa fiti coproprietar pe jumatate din teren si celalalt sa fie coproprietar pe jumatate din casa?
modul in care v-ati exprimat este destul de vag.
de ex;nu s-a prezentat daca respectiva constructie este edificata in scop de a se vinde sau in scop de folosinta proprie;de asemenea, daca proprietarul terenului este de acord cu o superficie cu titlu gratuit sau oneros,etc
in principiu,se poate intocmi un asemenea tip de act la notar,dar trebuiesc in clar stipulate "in concreto"relatiile dintre parti.va indic sa apelati la un avocat la intocmirea respectivului document, sa inlaturati pe viitor vreo surpriza neplacuta.
multumesc pentru raspuns obiectivul era acela de a deveni ambii coproprietari casa fiind construita pentru a o folosii ambii proprietarul fiind de acord
odata incheiat acel contract si devenind ambii coproprietari sper ca cel care a detinut terenul inainte nu-l va putea VINDE?