avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1442 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contractul individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contractul individual de munca

Buna ziua, am de intocmit un CIM cu data de 01.05.2011 si nu gasesc niciun model oficial dupa care sa ma ghidez.Sunt cateva modificari care trebuiesc facute si ma tem sa nu lipseasca ceva sau sa nu fie corect intocmit.Imi puteti sugera un mod de a completa sau de a maverifica ca am intocmit corect contractul.? Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:41, 26 Aprilie 2011
Modelul il gasiti in Ordinul nr. 64 din 28 februarie 2003 pentru aprobarea modelului-cadru al contractului individual de munca.

Completari la acesta:
- inlocuiti Legea nr. 19/2000 cu Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.
- perioada de preaviz la concediere si la demisie
- perioada de proba
- mai introduceti o litera unde veti enumera/detalia criteriile de evaluare a activitatii profesionale pentru salariat
- scrieti care c.c.m. va este aplicabil
Anacrsitina a scris:

Buna ziua, am de intocmit un CIM cu data de 01.05.2011 si nu gasesc niciun model oficial dupa care sa ma ghidez.Sunt cateva modificari care trebuiesc facute si ma tem sa nu lipseasca ceva sau sa nu fie corect intocmit.Imi puteti sugera un mod de a completa sau de a maverifica ca am intocmit corect contractul.? Va multumesc !


Modelul - cadru al c.i.m. este aprobat prin Ordinul M.M.S.S.F. nr. 64 / 2003 privind aprobarea modelului cadru al contractului individual de muncă.
La acest model doar faceti modificarea prin includerea fie la alte clauze , fie distinct a prevederilor referitoare la criteriile de evaluare.

In rest celelalte prevederi le completati avand in vedere noile modificari aduse Codului Muncii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Resurse umane RACF RACF UNDE GASESC UN MODEL DE CONTRACT DE MUNCA ACTUALIZAT CU NOILE MODIFICARI ADUSE DE CODUL MUNCII (vezi toată discuția)
Contract individual de munca sanducatanas sanducatanas Intrebarea mea este: unde gasesc model de contract individual de munca valabil incepand cu 1 mai 2011.Va multumesc. (vezi toată discuția)
Noul modl cim mai 2011 dana state dana state Din mai 2011 s-a modificat CIM-ul. Are cineva un model? (vezi toată discuția)