Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NOUL MODL CIM MAI 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NOUL MODL CIM MAI 2011

Din mai 2011 s-a modificat CIM-ul. Are cineva un model?
Nu exista niciun act normativ care sa modiificre modelul-cadru al c.i.m. stabilit prin Ordinul nr.nr. 64/2003, publicat în Monitorul Oficial nr.139 din 04.03.2003, modificat prin Ordinului Ministerului Muncii şi Solidarităţii Sociale nr. 76/2003, publicat în Monitorul Oficial nr. 159 din 12.03.2003.

De fapt, exista un proiect de act normativ prin care sa se modifice acest model-cadru.

Modificari care se pot aduce modelului-cadru sunt:
- includerea in cuprinsul c.i.m. a criteriilor de evaluare ale salariatului
- modificarea sintagmei „permis de munca” cu „autorizatie de munca”
- modificarea sintagmei „ Legea nr.19/2000” cu „Legea nr.263/2010”
- dreptul angajatorului de a sa stabili obiectivele de performanta individuala, precum si criteriile de evaluare a realizarii acestora.
etc.