Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere deces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere deces

Daca o salariata solicita o zi libera pt un deces, ce lege aplic? Societatea are cativa salariati si nu are contract colectiv la nivel de unitate, CCM la nivel national mai este aplicabil? Multumesc!
1. La momentul actual nu mai exista un CCMUNN valabil.
2. Chiar daca unitatea nu are CCM, conform Codului muncii este obligatoriu sa aiba Regulament intern in care sunt prevazute si zilele platite acordate pentru evenimente familiale.
3. Chiar daca nu ati prevazut asa ceva este omeneste sa-i acordati zile pentru asemenea evenimente.
Cautati aceasta reglementare in CCM la nivel de ramura si daca aveti un astfel de contract intemeiati-va cererea pe dispozitiile din acesta.
Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Prin urmare, nu este obligatoriu ca aceste zile libere platite sa fie stabilite prin c.c.m.