Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu dupa 11 luni de la angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu dupa 11 luni de la angajare

Buna ziua. As dori sa cunosc faptul daca, la aprox. 11 luni de la incadrarea in campul muncii - se poate obtine concediu (pentru casatorie). Este stipulat (legal) in Codul Muncii un asemenea drept ? Multumesc.
Binenteles ca puteti obtine concediu si cel de casatorie se acorda separat, in sensul ca nu se scad zilele de concediu de casatorie din cele de concediu de odihna.
Da, este stipulat concediu de casatorie in codul muncii.
"Casa de piatra" =D>
anelisagreeb, utilizator
walipope a scris:

Buna ziua. As dori sa cunosc faptul daca, la aprox. 11 luni de la incadrarea in campul muncii - se poate obtine concediu (pentru casatorie). Este stipulat (legal) in Codul Muncii un asemenea drept ? Multumesc.

În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă .
Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Cum o prevedere care reglementa zilele de concediu acordate pt. evenimente deosebite era cuprinsa in Contractul Colectiv de Munca la nivel National pt. anii 2007-2011,iar acest contract nu mai este valabil,veti putea beneficia de concediu pt. casatorie doar in masura in care este prevazut in contractul colectiv pe care il aveti la nivel de unitate sau de ramura,sau in Regulamentul Intern.
ContSters136493, utilizator
Unde anume este stipulat concediul de casatorie in CM? Asemenea prevederi existau in CCM la nivel national, iar cum acesta nu mai exista mai aveti sansa la zile libere pentru casatorie daca exista un articol care sa prevada acest drept in regulamentul de ordine interioara sau contractul colectiv de munca la nivel de ramura/societate.
walipope a scris:

Buna ziua. As dori sa cunosc faptul daca, la aprox. 11 luni de la incadrarea in campul muncii - se poate obtine concediu (pentru casatorie). Este stipulat (legal) in Codul Muncii un asemenea drept ? Multumesc.

Concediul pentru casatorie nu este stipulat in codul muncii.
Va puteti lua concediu de odihna, fara plata sau, asa cum v-a prezentat @ondino, vedeti daca exista clauza in acest sens in CCM aplicabil sau Regulament intern.