Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cont pentru detinut
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cont pentru detinut

Buna. Asi dori sa stiu cum se procedeaza daca vreau sa pun bani in cont pentru cineva care este in detentie si care este valoarea minima si maxima, daca se poate sa ii pun din alta tara direct in contul lui.

Va multumesc
Ca sa ii puneti in contul sau , trebuie sa aiba un cont deschis la o banca. O poate face doar prin mandatar ( avocat). Nu exista o limita maxima sau minima referitoare la transferul banilor. Trebuie sa aveti totusi in vedere faptul ca , in situatia in care are un prejudiciu de acoperit, se poate infiinta poprire pe acel cont.
va trebui sa intrebati la penitenciar daca ii puteti pune in contul penitenciarului pt detinutul X si care e suma lunar admisa
ii trimiteti prin mandat postal pe numele respectivului iar cei de la penitenciar merg si ridica banii si ii baga in contul detinutului pe fila c.e.c.
apoi detinutul semneaza ca i-au sosit banii si poate sa se foloseasca de ei.
asta situatia in care ii trimiteti din tara.
nu stiu daca se poate trimite si din alta tara.