Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

conform noului cod al muncii la cate zile calendaristice de concediu fara plata am dreptul anual?multumesc anticipat. HRISTOS A INVIAT!!!
1. Codul muncii nu precizeaza decat atat:
Art. 54
Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.

2. Asadar daca nu aveti in CCM aplicabil unitatii sau in Regulamentul intern al unitatii o prevedere referitor la felul si numarul zilelor de CFP atunci negociati cu angajatorul atunci cand aveti nevoie de CFP.
vasimarian13 a scris:

conform noului cod al muncii la cate zile calendaristice de concediu fara plata am dreptul anual?multumesc anticipat. HRISTOS A INVIAT!!!

Conform noilor modificari aduse Codului Muncii , nu exista reglementata durata maxima a CFP ... aceasta poate fi stabilita fie prin CCM la nivel de unitate, fie prin Regulamentul Intern.