Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divortul la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divortul la notar

dupa trecerea celor 30 de zile calendaristice , daca unul din soti, plecat fiind in strainatate, nu se poate prezenta la notar, poate delega pe cineva ?
nu.e ca si cum v-ati castori prin delegatie:D
ok codul familiei spune asa pe art 38 procedura notariala, sotii se prezinta in persoana si si dupa expirarea termenului de 30 de zile notarul verifica staruinta sotilor si daca consimtamnatul este neviciat si liber. acum puteti incerca cu o procura, insa de regula, divortul fiind o actiune personala se necesita prezenta ambelor parti.

inseamana ca, daca acel sot care este plecat, nu poate veni in timp util, este imposibil sa divortezi ....
da, daca un sot e plecat si nu se poate prezenta, nu puteti divorta la notar sau starea civila, ci doar in instanta
:( oare, nu s-ar putea incerca ...online...?

nu glumesc, sunt atatea posibilitati....
si s-ar putea crea un precedent...