Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divortul la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divortul la notar

dupa trecerea celor 30 de zile calendaristice , daca unul din soti, plecat fiind in strainatate, nu se poate prezenta la notar, poate delega pe cineva ?
Sunteti glumet..ceea ce este o calitate, insa ...nu , legea prevede in mod clar ca sotii nu pot divorta pe cale notariala prin mandatar, insa la instanta, sotii pot divorta prin mandatar, astfel ca cel care are resedinta (cu dovezi evident) intr-o alta tara, poate imputernici un avocat prin procura speciala pentru a -l reprezenta in fata instantei.
multumesc pentru apreciere si pentru precizare...

e un fe de ...,,haz de necaz''
in instanta, care sunt costurile , si , in cat timp se pronunta divortul?
Costurile sunt:
-taxa de timbru de 39.00 lei,
-timbru jud. 0.15 lei,
-onorariu avocat daca optati.
Ca termen de solutionare, un divort prin acordul sotilor se poate incheia la primul termen de judecata si motivele de divort nu se mai probeaza, iar daca vorbim de celelalte variante, divortul din culpa comuna sau culpa exclusiva care presupun probatorii, depinde de situatia efectiva si de termenele acordate de instanta.
In toate variantele, dupa pronuntare , instanta are un termen de 30 de zile pentru redactarea hotararii, apoi hotararea se comunica partilor, iar de la comunicare, va curge termenul de apel de 30 de zile.
Dupa expirarea termenului de apel daca nu se declara apel de niciuna dintre parti, se poate legaliza hotararea.
da....inca odata, multumesc!

ma intorc dun nou, la prima varianta, cea cu divortul la notar.
au trecut cele 30 de zile, si sotul plecat nu poate ajunge in timp util.(la expirarea acestui termen). daca de exemplu, ''bagam'' actele maine , si sotul plecat poate reveni doar in august, ce se intampla?

doar atat, n-o sa va mai deranjez...:)
Notarul va emite o incheiere prin care va respinge cererea de divort.