Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... acordarea grupei de munca a sotului decedat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

acordarea grupei de munca a sotului decedat

Am cerut casei de pensii acordarea grupei de munca (la pensia de urmas )a sotului decedat.Raspunsul lor nu ma lamurit exact,de aceea ma adresez d-vs.Sotul meu a lucrat 22 ani ca sofer pe camion si sofer pe autobuz.La data de 01.11.1987 s-a pensionat de invaliditate iar in anul 1988, 10 septembrie a decedat.In prezent ,eu sotia lui beneficiez de pensia de urmas dar nu am dreptul sa primesc si grupa de munca.Va rog sa ma lamuriti de ce nu am acest drept???
Ar fi fost bine sa scrieti si ce raspuns vi sa dat.
Din cate am citit eu pensia de urmas se acorda din pensia aflata in plata sau ar fi beneficiat sotul decedat.Nu inteleg care ar fi motivul sa nu vi se accepte.
Succes=D>
adiana_cuc a scris:
Am cerut casei de pensii acordarea grupei de munca (la pensia de urmas )a sotului decedat.Raspunsul lor nu ma lamurit exact,de aceea ma adresez d-vs.Sotul meu a lucrat 22 ani ca sofer pe camion si sofer pe autobuz.La data de 01.11.1987 s-a pensionat de invaliditate iar in anul 1988, 10 septembrie a decedat.In prezent ,eu sotia lui beneficiez de pensia de urmas dar nu am dreptul sa primesc si grupa de munca.Va rog sa ma lamuriti de ce nu am acest drept???

Am rugamintea sa reveniti si sa precizati daca sotul dvs. a lucrat in grupa de munca, faptul ca a lucrat ca sofer este irelevant.