avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... acordarea grupei de munca a sotului decedat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

acordarea grupei de munca a sotului decedat

Am cerut casei de pensii acordarea grupei de munca (la pensia de urmas )a sotului decedat.Raspunsul lor nu ma lamurit exact,de aceea ma adresez d-vs.Sotul meu a lucrat 22 ani ca sofer pe camion si sofer pe autobuz.La data de 01.11.1987 s-a pensionat de invaliditate iar in anul 1988, 10 septembrie a decedat.In prezent ,eu sotia lui beneficiez de pensia de urmas dar nu am dreptul sa primesc si grupa de munca.Va rog sa ma lamuriti de ce nu am acest drept???
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:50, 27 Aprilie 2011
Ar fi fost bine sa scrieti si ce raspuns vi sa dat.
Din cate am citit eu pensia de urmas se acorda din pensia aflata in plata sau ar fi beneficiat sotul decedat.Nu inteleg care ar fi motivul sa nu vi se accepte.
Succes=D>
adiana_cuc a scris:
Am cerut casei de pensii acordarea grupei de munca (la pensia de urmas )a sotului decedat.Raspunsul lor nu ma lamurit exact,de aceea ma adresez d-vs.Sotul meu a lucrat 22 ani ca sofer pe camion si sofer pe autobuz.La data de 01.11.1987 s-a pensionat de invaliditate iar in anul 1988, 10 septembrie a decedat.In prezent ,eu sotia lui beneficiez de pensia de urmas dar nu am dreptul sa primesc si grupa de munca.Va rog sa ma lamuriti de ce nu am acest drept???

Am rugamintea sa reveniti si sa precizati daca sotul dvs. a lucrat in grupa de munca, faptul ca a lucrat ca sofer este irelevant.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia de urmas si ajutorul lunar pentru sotul supravietuitor georgeta37 georgeta37 Buna ! Am si eu o intrebare . Mama mea este pensionata de 7 ani si are o pensie de 360 ron . Este vaduva de 12 ani dar nu beneficiaza de niciun ajutor deoarece ... (vezi toată discuția)
Pensie caz boala nerevizuibil stef55 stef55 Sotul meu este pensionat pe caz de boala din aprilie 2001,avand 26 ani de munca in momentul pensionarii pe caz de boala.Este nascut in 18.08.1955,cand i se ... (vezi toată discuția)
Pensie Militaru Elena Militaru Elena Bună seara. Mă numesc Elena Militaru și în urma unui accident vascular cerebral am fost pensionata cu invaliditate cu grad accentuat în 2014.În 2016 a ... (vezi toată discuția)