Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contractul de colaborare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contractul de colaborare

buna ziua.sunt in angajat printrun contract de colaborare.. acest contract de colaborare este inregistrat undeva??mai este valabil??angajatorul este obligat sa imi faca contract de munca ca din cate am inteles nu mai exista contract de colaborare.va rog frumos sa ma ajutati...
~ Conținut șters la cerere ~
pe mine personal ma intereseaza daca mai este legal si acceptat de itm...
Contractele de colaborare nu se inregistreaza la ITM si sunt foarte greu de acceptat de catre inspectorii ITM care vin in control.
Sunt puse sub semnul întrebării, sub aspectul legalităţii, mai multe aspecte, în primul rând dacă cineva se poate angaja pe bază de convenţie civilă, cine poate face acest lucru, pentru ce activitate şi pentru ce durată.
Este interzisa incheierea de conventii civile de prestari servicii pentru a se eluda dispozitiile legale privitoare la incheierea contractelor individuale de munca.