Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Escrocherie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Escrocherie

Cu ceva timp in urmaam gasit pe cineva care sa se ocupe de constructia unui site.Nu mi-a oferit contract sau factura insa eu nu m-am gandit sa il intreb asta.
Dupa un timp totul zice el ca este gata si anume chiar sambata in ziua inainte de Paste.
Marti adica ieri cand totul trebuia sa fie gata, acest nu se mai face vazut asa ca ma alarmez.Astept azi si nimic.
Suma data ca avans se ridica la 300 euro asa ca este ceva.
Daca eu nu pot apela la poltie pentru ca nu am dovezi, sa zicem, impotriva lui decat discutiile pe messenger si mail si apelez la a-i taia degetele cu care a luat banii si limba cu care a mintit ce risc sa patesc?
initial faceti o plangere penala la parchet pentru rezolvarea situatiei pe cale legala. prezentati alaturi de plangere dovezile pe care le aveti, ar fi bine sa le printati.
Mai exista sanse sa primesc banii daca eu sunt cel fara vina sau sa pierd mai mult prin tribunal si el sa ia o amenda?