Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune / abuz de incredere online
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune / abuz de incredere online

Buna ziua!
Recent i s-a intamplat unui prieten sa fie victima unei inselaciuni online, i-am propus sa se duca sa depuna plangere la politie, dar el e convins ca nu are ce face sa-si recupereze pierderea, eu nefiind in masura sa-i dau un sfat sigur cum ar trebui sa procedeze am zis sa apelez la dumneavoastra poate il puteti ajuta!

Datele problemei sunt urmatoarele:
-amicul meu a vrut sa cumpere un produs electronic la mana a2a de pe un forum care se ocupa cu vanzari/schimburi de astfel de produse
-a gasit o oferta buna si a propus un schimb vanzatorului, cu un produs de o valoare mai mica plus o diferenta in bani pentru acel produs
-vanzatorul a fost de acord, doar daca amicul meu trimite produsul sau in avans ca se asigure ca nu e sticat sub pretextul ca amicul meu nu ar fi de incredere deoarece avea un cont nou pe acel forum
-cum acel vanzator avea o vhechime de ~ 6ani pe acel forum, un numar de posturi impresionant si un raport al tranzactiilor pozitiv, amicul meu a fost de acord sa-i trimita produsul in avans
-dupa ce a confirmat primirea produsului, vanzatorul a spus ca va trimite si produsul sau, dar era inca sceptic daca va fi sau nu inselat, cautand tot felul de motive ca nu ar avea incredere ca amicul meu va mai trimite diferenta de bani la primirea produsului etc
-amicul meu, avand prea multa incredere in spusele vanzatorului, a trimis in avans diferenta de bani pentru a nu mai exista dubii de partea vanzatorului
-desigur, dupa ce a transferat bani in contul vanzatorului si tranferul a fost aprobat de catre banca, acesta nu a mai fost de gasit, nici online nici la telefon, coletul cu produsul promis nu a mai ajuns, iar amicul meu a ramas cu buza umflata

Pierderea nu e una colosala(~600lei), iar amicul meu a zis ca nu merita stresul, dar eu unul consider ca nu ar trebui sa renunte si sa depuna o plangere penala impotriva vanzatorului, din cate m-am mai interesat pe internet, fapta acestuia se incadreaza la inselaciune si poate fi pedepsit cu inchisoarea.

Intrebarile ar fi:
- cam care sunt pasi care ar trebui urmati intr-un asemenea caz?
- care sunt sansele de castig? mai exact recuperarea banilor si a cheltuielilor pentru recuperarea acestora si eventual inculparea vanzatorului

Dovezi ar avea care sa-i sustina povestea, discutia pe acel forum, chitanta de la firma de curierat, factura produsului trimis, raportul transferului online, ar mai fi si convorbirile telefonice
Este cam ...subtire.Sa depuna plangere penala la politie in care sa mentioneze toate aceste elemente.
In primul rand trebuie fauta o sesizare la moderatorul site-ului respectiv pentru a aduce la cunostinta respectiva fapta.
In al doile-a rand trebuie adunate toate dovezile ce pot fi adunate impotriva persoanei respective care a savarsit fapta. Presupun ca au fsot salvate pe forum-ul respective disutiile care au avut loc intre amicul tau si faptuitorul. Toate acestea trebuie printate si apoi ar fi indicat sa apelati la un avocat sa va redacteze o plangere penala.
Ceea ce a savarsit faptuitorul este intr-adevar o ineselaciune si este posibil sa mai fie si alti pagubiti de care trebuie sa stiti voi. Impreuna puteti lupta mai bine.
Bafta multa.
Sa mearga sa depuna plangerea la politie.
Daca nu depune plangere nu va rezolva nimic.
Revin cu un update: mi-am convins amicul sa mearga la politie si sa depuna plangere, si s-a dus si a facut o cerere catre comandat, o declaratie si a lasat copii dupa toate dovezile de care dispunea, dupa ce a terminat i s-a spus ca urmeaza sa fie contactat; intre timp, l-a mai contactat o persoana de pe acelasi forum(unde a postat toata aventura), care se pare a fost inselata de acelasi individ dar de pe un user colona, ar avea cum sa-l ajute pe amicul meu cu ceva? avand in vedere ca cealalta inselaciune s-a intamplat acum 1 an nu a fost depusa nici o plangere, iar dovezile sunt incloncudente doar 2 chitante cu schimbul prin posta.
Aveti idee cam cat va dura investigatia politiei, si daca amicul meu ar trebui sa mai faca ceva in acest timp, care sa-i ajute cazul si eventual sa grabeasca demersurile?
Multumesc!
ciprian_u

nu stiu daca mai dau de tine @ciprian_u,dar vreau s ate intreb ce ai rezolvat.amluat si eu teapa de la colonna...

Gabriela Mihai, Avocat