Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de urbanism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de urbanism

Referitor la intrebarea precedenta vizavi de un teren scos din circuitul agricol.
Acest teren figureaza in zona verde V1a si am fost anuntat ca nu pot contsrui casa cu scopul de locuinta.Am inteles ca pentru acest lucru tb, scos un PUZ ce va scoate acel teren din zona verde.Cum se poate obtine si pe ce cai , acest PUZ? Tb date spagi sau tb sa astept ca timpul sa le rezolve pe toate9 (CATIVA ANI BUNI)?
Va rog sa ma invatati cum sa procedez.Sunt disperat, terenul a fost cumparat de curand si vechiul proprietar mi-a ascuns faptul ca terenul se afla in zona verde.

Lucian
PUZ-ul se obtine de la Primarie, insa exista o dispozitie de primar din 2003 care prevede ca nu se mai poate schimba destinatia nici unui teren (dispoztia 1383/2003, dar mai verifica inca o data)