Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Scoaterea din circuitul agricol - ordonanta 34 din 2013
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Scoaterea din circuitul agricol - ordonanta 34 din 2013

Detin un teren din aug 2007 cu destinatia faneata. In 2008 am obtinut PUZ construire pensiune dar inca nu a fost scos din circuitul agricol (din neglijenta). Ordonanta 34 din 2013 se aplica si in cazul acesta? In cazul in care se aplica am sanse sa actionez in judecata OCPI avand in vedere hotararea consiliului local privind destinatia din PUZ?

Va multumesc.
art.5 al OUG 34/2013 se precizeaza faptul ca scoaterea definitiva sau temporara din circuitul agricol al pajistilor/fanetelor se poate face numai cu avizul MADR.Avand-se in vedere ca acel PUZ probabil are toate avizele ce au fost solicitate prin certificatul de urbanism ,respectiv are hotararea de aprobare a PUZ o sa aveti in vedere la obtinerea certificatului de urbanim pentru construire daca o sa va ceara aviz MADR.Din punctul meu de vedere NU
Planul de urbanism zonal este un plan preliminar pentru o anumita zona de dezvoltare urbanistica si are o valabilitate de 3 ani. Din 2007 si pana in prezent acel PUZ trebuia sa prinda viata. Consider ca este necesar refacerea tuturor documentelor si obtinerea tuturor avizelor in conformitate cu noile reglementari.
BEJENARU PETRU, Expert judiciar