avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Categorie de folosinta:pasune
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Categorie de folosinta:pasune

Buna ziua,

Doresc sa construiesc pe un teren(un teren de fotbal cu mici tribune pentru inchiriere ulterioara), insa in categoria de folosinta in CF apare pasune...am o problema la primarie cand voi incerca sa imi scot certificatul de urbanism urmat de autorizatia de construire ? Nu doresc intocmirea unui PUZ. Se poate reglementa categoria de folosinta(tin sa precizez ca terenul este in oras si exista acces de la drumul public). Exista un articol unde sa mi se interzica anumite tipuri de constructii ? Va rog mult sa ma ajutati...
Ultima modificare: Vineri, 5 Iunie 2020
Ovidiu Davidescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ovidiu Davidescu , utilizator 12:25, 5 Iunie 2020
Da, veti avea probleme.
Conform OUG 34/2013, destinatia terenurilor cu categoria de folosinta pasune nu se poate schimba, decat daca sunt in intravilan si numai in anumite conditii (nu poate fi schimbata in teren curti constructii decat pentru construirea anumitor categorii de constructii)
Cititi OUG 34/2013 pentru mai multe informatii: [ link extern ]

art. 4 al 1
(1) Deţinătorii de pajişti, astfel cum sunt definiţi la art. 2 lit. f), sunt obligaţi să menţină suprafaţa totală ocupată cu pajişti la 1 ianuarie 2007, aşa cum este prevăzut în primul paragraf al alin. (2) al art. 6 din Regulament, şi înregistrată în registrul agricol ca păşune/fâneaţă la acea dată, inclusiv cele aflate în administrarea ADS.
Multumesc pentru informatii, insa revin cu intrebarea: nu se poate reglementa nici cum categoria de folosinta la OCPI ?
In genere, categoria de folositna se poate "reglementa" in mai multe moduri, in schimb pentru pasuni, pajisti, fanete, etc exista OUG34/2013 care impune anumite restrictii. Exista un inventar efectuat, iar actele prin care se schimba destinatia fara respectarea OUG34/2013 sunt "lovite de nulitate absoluta" si constituie contraventie.


MihailZC a scris:

Da, veti avea probleme.
Conform OUG 34/2013, destinatia terenurilor cu categoria de folosinta pasune nu se poate schimba, decat daca sunt in intravilan si numai in anumite conditii (nu poate fi schimbata in teren curti constructii decat pentru construirea anumitor categorii de constructii)
Cititi OUG 34/2013 pentru mai multe informatii: [ link extern ]

art. 4 al 1
(1) Deţinătorii de pajişti, astfel cum sunt definiţi la art. 2 lit. f), sunt obligaţi să menţină suprafaţa totală ocupată cu pajişti la 1 ianuarie 2007, aşa cum este prevăzut în primul paragraf al alin. (2) al art. 6 din Regulament, şi înregistrată în registrul agricol ca păşune/fâneaţă la acea dată, inclusiv cele aflate în administrarea ADS.


Scuze dar acel continut al articolului a fost abrogat...acuma art.4, alin(1) are cu totul si cu totul alt continut, insa multumesc pt OUG(sincer nu stiam unde sa gasesc)...am sa caut aici...multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizaþie construire locuinþã pe pajiºte ! Tpopa Tpopa Bună seara, aş dori informaţii privind obţinerea autorizaţiei de construire locuinţă pe un teren păşune intravilan (intravilan , conforrm noului ... (vezi toată discuția)
Schimbare categorie de folosinta teren intravilan pasune in curti contructii SaraDenisa SaraDenisa Buna seara. Detin un teren intravilan care are trecut in cartea funciara la categoria de folosinta ; pasune. As dori sa schimb categoria de folosinta in curti ... (vezi toată discuția)
Schimbare categorie de folosinta teren Tzutzuricu40 Tzutzuricu40 Buna ziua, Împreuna cu sotul meu intentionam sa cumparam un teren mai mare, aprox. 10000 mp in afara Bucurestiului pentru a ne construi o casa si poate chiar ... (vezi toată discuția)