Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare bani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare bani

am dat cuiva bani imprumut anul trecut in luna decembrie fara sa fac vreo chitanta de mana sau vreun contract, dara am avut martori, ma pot folosi de ei in instanta? pe ce actiune sa merg? eu am avut incredere in cuvantul dat de el.
spuneti-i ca-l mai pasuiti daca va semneaza un contract de imprumut. semnati pe 3 luni si aveti un inscris, iar el se bucura ca i se pare ca se rezolva tare usor sa se mai amane.

dupa aceste 3 luni il puteti apoi actiona in instanta.

sau va ramane calea plangerii penale dar ....ei fac mutre si cand ti se fura ceva si iti sugereaza ca "n-are domle rost, ca nu se gaseste, ca daca se gaseste o sa va care pe la parchet, tribunal etc" daramite in cazul dvs....
va sugerez sa promovati in instanta o actiune in pretentii si sa incercati sa probati cu martori.