avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie si pot da apoi in judecata fostul angajator ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie si pot da apoi in judecata fostul angajator ptr a imi cere drepturile

MI-AM dat demisia si mia zis sa stau pina la sfirsitul lunii aprilie apoi am lucrat 2 zile si mi-au zis sa merg acasa.NU mia dat nr de inregistrare la demisie,pe timpul angajarii mia incalcat contractul de munca,ore suplimentare la negru,fara fluturas la mina.la angajare ma tinut 14 zile la negru apoi mia facut angajarea am dovezii xerox dupa cum ma tinut la negru.eu mam angajat a 2 oara la firma care mi-am dat demisia inainte lucrasem la o firma in alt domeniu si mii sa dat o adeverinta si nu este trecuta in cartea de munca am dat-o angajatorului dar cred ca nu a dat-o la ITM ca am plecat pot sa ii dau in judecata firma sa imi cer drepturile si ca au nereguli ma ajutati:">
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:59, 29 Aprilie 2011
faceti plangere la ITM.. e procedura prealabila inainte de a da in judecata
avocatPetre a scris:

faceti plangere la ITM.. e procedura prealabila inainte de a da in judecata


Unde este prevazuta aceasta procedura preabila ? .. este pentru prima data cand aud asa ceva ...:-/

Sesizarea la ITM si actiunea in instanta pot fi exercitate concomitent ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie antonio30 antonio30 CIND ITI DEPUI DEMISIA NU ESTI OBLIGAT SA II STAI 15 ZILE IN PREAVIZ DAR EU AM STAT 2 ZILE SI MIA SPUS A GASIT INLOCUITOR ANGAJATORUL MAU INCURCAT.NU MIA DAT ... (vezi toată discuția)
O intrebare despre decizia primita de la angajator ContSters205948 ContSters205948 MI-AM depus demisia si angajatorul mia dat fisa de lichidare si DECIZIA in care angajatorul mia dat-o scrie DEMISIE art 79 alin 7 a ramas sa imi dea salariul ... (vezi toată discuția)
Nu primesc raspuns la o reclamatie ContSters205948 ContSters205948 AM facut o sesizare prin E-MAIL in luna mai pe data de 15-05-2011 la DNA am scris niste nereguli ale fostului angajator ca:pe timpul angajarii orele ... (vezi toată discuția)