Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este termenul legal in care procurorul trebuie sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este termenul legal in care procurorul trebuie sa dea raspuns la cerere de restituire autoturism ?

Buna seara . In urma cu aproximativ 2 luni am avut ghinionul sa cumpar o masina care era furata , cu acte false , nr false . Am reclamat acest lucru la Serviciul Furturi Auto , masina era furata din Germania in anul 2007, mi-a fost lasata in custodie pana la clarificarea situatiei. La o saptamana dupa ce am adus masina acasa , mi-a fost furata . Am fost la Furturi Auto , am reclamat furtul , iar politistii au gasit-o dupa 3 zile in trafic cu alte numere false de Bulgaria. Am fost indrumat sa depun cerere de restituire deoarece sunt cumparator de buna credinta . A trecut mai bine de o luna de cand am depus cererea , dar problema este ca inca nu a venit raspuns de la procuror . Care ar fi termenul legal in care procurorul este obligat sa-mi raspunda la cererea de restituire ? De ce se taraganeaza atata ? Din Germania nu a venit nici un raspuns deci se pare ca proprietatul de drept nu mai vrea masina .
liv.savu, utilizator
Termenul de regula utilizat este" Termen rezonabil" dar care nu are o unitate de masura concret stabilita ,o luna ,un an...
La randul lui procurorul responsabil emite solutia conditionat de actele administrate la dosar ;in cauza fiind vorba despre autoturism care necesita documente din partea mai multor autoritati,termenul se poate prelungi
Nu omiteti perioada sarbatorilor pascale si cele ce urmeaza
Cunosc situatie similara,nesolutionata din 2006
Doamne fereste ... in ce tara traim .... asta numesc ei '' termen rezonabil '' ? E inadmisibil ... cata bataie de joc #-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o
Formulati cerere de urgentare la primul procuror si se vor lua masuri, faceti presiuni, nu asteptati .
Asa voi face . Am depus astazi o cerere de urgentare iar saptamana viitoare ma gandeam sa ma duc in audienta la domnul prim procuror .
Sunt cazuri in care,chiar daca procurorul general al Romaniei da dispozitie de urgentare,totusi "sfintii" de la parchetul responsabil tergiversesaza evident cercetarea si declina responsabilitatea la generatii si generatii de procurori si politisti
Se dispun la intervale de ani de zile de la eveniment ,executare de expertiza tehnica,pe care expertii tehnici numiti de autoritate refuza sa o realizeze pentru ca recunosc ca nu mai au ce probe sa ridice si cauza trece de la parchetul judecatoriei,la tribunal si la curtea de apel si proprietarul masinii achita taxe si impozite si loc de parcare ,dar se uita cum autoturismul se deterioreaza continuu si irevocabil .