Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cerere intoarcere postnatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cerere intoarcere postnatal

am stat aproape 2 ani acasa si ar trebui sa ma intorc pe 23 mai la servici(copilul face 2 ani la acea data). stie cineva cu cat timp inainte trebuie sa depun cererea de intoarcere pe post? exista un termen maxim sau minim? multumesc.

Nu exista nici un termen insa ar trebui sa anuntati cu 15 zile inainte de a incepe serviciul angajatorul pentru ca acesta sa nu mai prelungeasca evetual CIM pe durata determinata a persoanei care a fost in locul dv.
marpavr a scris:

am stat aproape 2 ani acasa si ar trebui sa ma intorc pe 23 mai la servici(copilul face 2 ani la acea data). stie cineva cu cat timp inainte trebuie sa depun cererea de intoarcere pe post? exista un termen maxim sau minim? multumesc.

Puteti vorbi din timp cu angajtorul despre faptul ca in data de 23.05.2011 se termina CCC ... cererea o puteti face si de acum .. nu avem niciun text de lege care sa reglementeze asa ceva.
multumesc. de vorbit am vorbit deja, insa ma gandesc sa fac cererea scrisa ca sa nu am surprize... multumesc din nou.