avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cerere intoarcere postnatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cerere intoarcere postnatal

am stat aproape 2 ani acasa si ar trebui sa ma intorc pe 23 mai la servici(copilul face 2 ani la acea data). stie cineva cu cat timp inainte trebuie sa depun cererea de intoarcere pe post? exista un termen maxim sau minim? multumesc.

Cel mai recent răspuns: marpavr , utilizator 17:24, 29 Aprilie 2011
Nu exista nici un termen insa ar trebui sa anuntati cu 15 zile inainte de a incepe serviciul angajatorul pentru ca acesta sa nu mai prelungeasca evetual CIM pe durata determinata a persoanei care a fost in locul dv.
marpavr a scris:

am stat aproape 2 ani acasa si ar trebui sa ma intorc pe 23 mai la servici(copilul face 2 ani la acea data). stie cineva cu cat timp inainte trebuie sa depun cererea de intoarcere pe post? exista un termen maxim sau minim? multumesc.




Puteti vorbi din timp cu angajtorul despre faptul ca in data de 23.05.2011 se termina CCC ... cererea o puteti face si de acum .. nu avem niciun text de lege care sa reglementeze asa ceva.
multumesc. de vorbit am vorbit deja, insa ma gandesc sa fac cererea scrisa ca sa nu am surprize... multumesc din nou.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reintoarcerea din concediu de maternitate ioanadolean ioanadolean am o intrebare: fiind in concediu de maternitate cu cat timp trebuie sa anunt inainte ca ma intorc la servici?exista o data sau o perioada in care sunt ... (vezi toată discuția)
Concediul de crestere copil rox_ann07 rox_ann07 am nascut pe 22 august 2013 si sunt in concediu pt 2 ani. Din cate stiu tatal trebuie sa ia si el o luna din acest concediu, dar nu va putea. Eu trebuie sa ma ... (vezi toată discuția)
Intoarcere la lucru din concediu de crestere copil daianap daianap Buna ziua, momentan sunt in concediu de crestere copil, am optat pentru 1 an, tocmai pentru ca de la hr mi s-a spus ca daca aleg 1an ma voi putea intoarce ... (vezi toată discuția)