Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Livrari in Italia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Livrari in Italia

Buna ziua si Hristos a inviat.
O firma de termopane, platitoare de TVA, va colaboara cu Italia, adica va vinde termopane pt Italia, atat la persoane fizice cat si la pers. juridice.Ex vinde termopane in val de 10000 lei.
1.La pers fizice articolul contabil va fi
411=701 8064.52
411=4427 1935.48
Trebuie sa ne inreg in ROI?
Aceasta livrare nu se trece in decl. 390, nu?
2. La pers juridice-scutit cu drept de deducere
411=701 8064.52
Trebuie sa ne inreg in ROI si sa declaram vanzarea in decl 390.
Factura se poate face in lei si in valuta-euro?
Este pt prima data cand v-om lucra cu exteriorul si as aprecia orice ajutor legat atat de pers fizice cat si de juridice,pt.inceput ni s-a spus ca vom lucra cu pers fizice, iar apoi cu pers juridice.
Multumesc, si la toata lumea un sfarsit de saptamana minunat si multa distractie de 1 Mai.
V-am suparat cu ceva sau de ce nu imi mai raspunde nimeni?