Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturi furnizori mai mari de 5.000 lei si plata lor.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturi furnizori mai mari de 5.000 lei si plata lor.

Am o factura de la un furnizor mai mare de 5.000 lei pe care o platesc direct la banca prin depunere cash în contul lui, fara ordin de plata ci prin foaie de varsamânt. Este considerata incasare cash prin chitanta?...si ,asa stiu, ca nu am voie?....
Nu inteleg cum a putut hotara doamna de la ghiseu pe banii dvs.Astfel de operatiuni se folosesc frecvent.Este foarte adevarat se specifica numele persoanei fizice care face operatiunea dar in acelasi timp si firma care face plata.
asa am eu pe chitanta de la banca, numele persoanei fizice care face depunerea dar în numele persoanei juridice, în extral la furnizorul meu va apare încasare de la persoana juridica nu de la persoana fizica depunatoare de bani la banca.
Va multumesc mult de tot.....