Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Am divortat de sotul meu in urma cu 2 ani. Impreuna avem o casa pe care eu am evaluat-o anul trecut si am decis de comun acord cu fostul meu sot sa-mi revina mie, dupa ce eu ii achit partea lui. Intrebarea mea este: daca eu dovedesc cu acte (extras de cont, facturi, etc.,) ca am contribuit cu bani multi la renovarea si intretinerea acestei case in timpul casatoriei cu el si ulterior, pot deduce aceste sume (sau o parte din ele macar), din suma pe care eu trebuie sa i-o achit lui? Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Puteti opta pentru un partaj la notar, si in functie de intelegerea de care da dovada sotul Dvs puteti stabili o suma mai mica pe care sa i-o dati sotului, in masura in care el este dispus sa accepte. E si o varianta mai ieftina. Succes!
daca nu va intelegeti asupra sumei pe care sa i-o dati in urma unui partaj pe cale amiabila, veti ajunge in instanta pt partaj. cereti atribuirea casei, se va evalua casa la valoarea ei actuala, puteti proba ca ati avut contributie proprie la imbunatatirea casei si se poate fixa o suma mai mica pe care sa i-o datorat.
incercati sa va intelegeti insa intre voi, un astfel de proces cost si dureaza