Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CONTRACT CONSULTANTA????
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CONTRACT CONSULTANTA????

Buna ziua,

Am si eu o intrebare: ce activitati pot face obiectul unui contract de consultanta? (activitatea principala este COD CAEN 7022 - Consultanta ptr afaceri si management).
Daca vreau sa inchei un contract de prestari servicii cu un client, acesta dorind sa afle anumite chestii despre management sau marketing, sau pur si simplu sa ii prezint anumite chestii din codul muncii sau altceva..... ce trebuie sa trec in contractul de prestari servicii pe care o sa il fac cu el ?

Va multumesc.
prezentarea anumitor "chestii" din Codul muncii se cheama consultanta juridica si se face doar de avocati sau consilieri juridici cu contract individual de munca.
Este interzisa altora.

Pentru alt tip de consultanta de afaceri, se incheie contract de prestari servicii, se declara la Fisc si se plateste 16% impozit pe venit si aprox. 16,5% asigurari sociale.

Alberto Kurtyan
1. Cum adica "se declara la fisc", atata timp cat o firma incheie contract de prestari servicii pe management, de exemplu, cu alta firma careia ii emite factura, automat suma contractuala este impozitata.

2. Puteti fi mai clar cu "pentru alt tip de consultanta de afaceri" - ceva concret anume ?

Multumesc