Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere Individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere Individuala

Buna ziua,
Pentru o Intreprindere Individuala cu profil de gogoserie se tine evidenta contabila in partida simpla..registru de incasari si plati, cum procedez cu NIR-urile in care am intrarile de materie prima ca sa evidentiez pretul de vanzare a gogosilor? Trebuie sa am un retetar si pe baza lui se fac bonuri de consum? Cum evidentiez contabil productia de gogosi in afara de NIR si registru incasari-plati?
Va multumesc anticipat.
Având în vedere că trebuie să completaţi doar registrul de încasări şi plăţi , trebuie să faceti NIR automat la intrarea materiilor prime , după care ar trebui să faceţi un raport de producţie care constă în a specifica cantitatea de materie primă folosită şi ce cantitate de gogoşi a rezultat din acea materie primă, asta pentru a evidenţia modul de realizare a produsului finit şi implicit a veniturilor care rezultă din vânzarea gogoşilor.De reţetar pentru a face bonuri de consum este bine să existe .Deci producţia de gogoşi rezultă din raportul de producţie
BISCUTA a scris:
...cum procedez cu NIR-urile in care am intrarile de materie prima ca sa evidentiez pretul de vanzare a gogosilor?

Intrarea materiei prime pe baza de NIR nu are legatura cu productia de gogosi. Sunt doua lucruri distincte . Dvs. faceti NIR la materia prima pe baza facturii primite de la furnizor ,receptionand cantitatile livrate de acesta .
Gogosile, pe baza Raportului de productie le inregistrati separat ,deoarece acesta include pe langa cheltuielile legate de materia prima , amortizarea utilajelor, cheltuielile cu salariile , cheltuielile cu utilitatile si tot ceea ce este legat de procesul de productie.

Va multumesc din suflet pentru ajutor.