Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire Fond Funciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire Fond Funciar

A-si dori sa ma sfatuiti ce sa fac in urmatoarea situatie:
Am mostenit un teren pentru care am fost nevoit sa apelez la instanta de judecata pentru ca reprezentantii primariei si implicit Comisia de Fond Funciar nu au vrut sa-mi recunoasca dreptul de proprietate.Dupa 2ani de proces
Instanta de Judecata mi-a dat castig de cauza.!
DAR, cand m-am prezentat la primarie pentru punerea in posesie , reprezentantii primariei mi-au spus ca proprietatea mea a fost atribuita altei persoane si eu voi fi improprietarit in alta parte. ESTE LEGAL ?!
POT SA AJUNG IN POSESIA DREPTULUI MEU REAL?!
Va multumesc
persoana in urma careia ati mostenit terenul nu avea titlu de proprietate asupra terenului? in ce baza il detinea?
Daca ai hotarare definitiva si irevocabila o pui in executare silitra impotriva primariei si trebuie sa te puna in posesie pe terenul identificat de instanta.
Depinde ce scrie in dispozitivul hotararii: daca acolo este prevazut ca recunoasterea dreptului de proprietate si punerea in posesie se va face pe tarlaua X parcela Y, de principiu, acolo ar trebui sa primiti terenul. Daca, insa, scrie ca se admite cererea pentru reconstituirea dreptului de proprietate pentru suprafata X pe raza localitatii Y, comisia locala si cea judeteana fiind obligate sa intocmeasca documentatia si sa emita titlul de proprietate, comisia locala va poate pune in posesie pe orice amplasament il are disponibil.
Deci, ce anume scrie, mai exact, in dispozitivul hotararii dvs?
Kyandra, moderator
Multumesc pentru ineresul acordat.:D
Sentinta judecatoreasca specifica clar ca suprafata de restituit se regaseste in expertiza topografica anexata la dosar.Primaria a luat luat la cunostinta de aceasta expertiza si tocmai de aceea concluzioneaza ca suprafata in cauza a fost atribuita altei persoane. Nu este aceasta un abuz ?
Va multumesc.