Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Studii minime ptr grupele din COR
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Studii minime ptr grupele din COR

Buna ziua,
Sunt novice in acesta meserie si am nevoie de ajutorul vostru. Pot sa angajez un magaziner care are studii gimnaziale? Unde gasesc in legislatia din Romania ce studii minime sunt necesare pentru fiecare grupa din COR?
Astept cu nerabdare raspunsuri.
COD
DENUMIRE

413101 Gestionar depozit

(Subgrupa majora 41, Grupa minora 413, Grupa de baza 4131)

Nivelul de instruire: 2 (studii medii)

liliana1984 a scris:

Buna ziua,
Sunt novice in acesta meserie si am nevoie de ajutorul vostru. Pot sa angajez un magaziner care are studii gimnaziale? Unde gasesc in legislatia din Romania ce studii minime sunt necesare pentru fiecare grupa din COR?
Astept cu nerabdare raspunsuri.

Numai pentru anumite categorii de functii veti gasi prevazute in legislatie studiile necesare ocuparii acestora, in rest din interpretarea Clasificarii Ocupatiilor din Romania.

Pentru magaziner sunt incidente prevederile Legii nr.22/1969 care prevede ca poate fi gestionar cel care a implinit virsta de 21 ani, a absolvit scoala generala sau o scoala echivalenta si are cunostintele necesare pentru a indeplini aceasta functie.
Ok, ms de raspuns. Dar tot nu am inteles cum ai facut asocierea ca acestui cod din COR ai corespunde nivelul de instruire 2, adica studiile medii. Daca ai putea sa imi dai mai multe detalii, ti-as fi recunoascatoare.
Ms anticipat si o zi buna.
Buna ziua.
COR 2011, Clasificarea ocupatiilor din Romania 2011 si corespondenta cu ISCO88 (COM) *1
Sursa ~ [ link extern ]