avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 139 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tutela copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tutela copilului

am un baiat de 1 an si 7 luni ce locuieste cu socrii, eu fiind plecat din tara.si despartit de sotie. sotia a stat cu copilul o perioada dupa care l-a cam lasat in grija socrilor, in sensul ca ea statea mai mult la oras.
din septembrie pana-n ianuarie a stat cam o saptamana cu copilul ,iar l-a inceputul lui februarie a plecat in anglia la sora sa, si tine legatura cu copilul pe internet, ca si mine.
ea acum si nici in 2 ani n-are sa poata singura sa aibe grija de copil spun asta fiindca stiu ca nu poate castiga sume mari de bani.
din cate am inteles planuieste sa i-a baiatul in anglia undeva in toamna, cand cred ca si vrea sa divorteze. nu am confirmarea divortului.
poater sa gastige tutela in aceste coditii= fiind mai mult plecata?
asa pot sa aduc copilul la mine fiindca am unde sa-l tin dar m-am gandit ca un copil trebuie sa cresca impreuna cu parintii lui si sa faca naveta intre familii
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:16, 13 Mai 2011
asa cum sunteti dvs plecat , e si dansa, practic se ocupa altii de copilul vostru. teoretic, aveti aceleasi sanse pt incredintarea copilului
in romania ,dinainte de casatorie am locuit in casa cumnatei ,pe care am renovat-o ,in cazul in care ma intorc acasa am dreptul sa locuiesc acolo? ca nu se poate sa iau termopanele sau mai stiou eu ce
cumnata e in anglia cu sotia, si acum apartamentul e gol
daca aveti cheie si adresa in buletin acolo, intrati. altfel, numai cu acordul cumnatei, puteti intra
Ultima modificare: Miercuri, 4 Mai 2011
gi-jane2, moderator
multumesc
cheie nu am fiindca sotia mi-a furat-o , sper ca ma exprim bine, in sensul ca mi-a luat-o din buzunar in timp ce dormeam.
adresa din buletin este alta , acolo a fost domiciliul conjugal, iar acordul cumnatei .... nu cred cal voi avea.
ce pot face in acest sens fiindca, noi am shimbat toata mobila, covoare, zugraveala, termopane, totul e nou in casa aia si mi se pare corect sa pot folosi aceste bunuri, si nu sa ajungem sa le distrugem
multumesc
multumesc
cheie nu am fiindca sotia mi-a furat-o , sper ca ma exprim bine, in sensul ca mi-a luat-o din buzunar in timp ce dormeam.
adresa din buletin este alta , acolo a fost domiciliul conjugal, iar acordul cumnatei .... nu cred cal voi avea.
ce pot face in acest sens fiindca, noi am shimbat toata mobila, covoare, zugraveala, termopane, totul e nou in casa aia si mi se pare corect sa pot folosi aceste bunuri, si nu sa ajungem sa le distrugem
multumesc

Alte discuții în legătură

Abuzuri intre soti victor_teodorescu victor_teodorescu ma aflu intr-o situatie foarte delicata: anul trecut in februrie am plecat in cipru pentru a munci; ca ficare de nevoie. mi-am anuntat familia ( sotia) pe ce ... (vezi toată discuția)
Divort, exercitarea autoritatii parintesti Andreea Morosanu Andreea Morosanu Va rog din suflet sa ma ajutati.. Sunt casatorita de 5 ani si am un baietel de aproape 5 anisori! Am decis sa ma despart de sotul meu deoarece este violent ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa fac daca a plecat de la domiciliu cu copilul...? sspopescu71@yahoo.com sspopescu71@yahoo.com in prezent sotia, mi-a intentat actiune de divort pe fond, cu termen in 29 oct. Insa inainte de aceasta actiune a intentat pe ordonanta prezidentiala, ... (vezi toată discuția)