Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzarecumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzarecumparare

un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere si habitatie viagera poate fi considerat donatie?.daca se interpreteaza ca si donatie mascata ce poate face vanzatorul in acest caz?
singevisiniu, utilizator
Donatia se considera deghizata cand,conform actului public apare incadrata intr-o operatiune juridica cu titlu oneros.Acestea,in principiu,sunt valabile.In ceea ce priveste proba deghizarii,se vor aplica regulile de la simulatie adica partile si succesorii lor universali si cu tiltlu universal o pot dovedi prin contrainscris sau inceput de dovada scrisa pot.art.1197 C.civ care poate fi completat cu martori si prezumtii.Acest lucru e valabil si pentru donatia prin interpunere de persoane.