Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru si intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru si intabulare

Bunica mea are un teren care este mai mic in suprafata decat in titlul de proprietate. As vrea sa fac cadastru si toate actele necesare. Poate fi pusa in posesia terenului care ii lipseste? Cum trebuie procedat sa fac cadastru si restul.....
Am si eu un caz asemanator. Bunica mea a decedat, s-a facut succesiunea, dar nu si iesirea din indiviziune. Unchiul si mama mea mi-au lasat in administrare un teren extravilan de 3300m. Cu timpul, vecinii s-au bagat din ambele parti si acum, dupa niste masuratori aproximative au mai ramas decat 2000m. Va rog, daca imi puteti spune, cum pot sa recuperez terenul pierdut si daca il pot cumpara. Pana acum, expertii cadastrali mi-au spus ca nu este convenabil sa cumpar acest teren pentru ca trebuie sa intocmesc schita cadastru pentru intreaga tarla, nu doar pentru parcela aflata in administrare, costurile fiind exagerat de mari. M-as multumi daca as reusi delimitarea intregului teren. Ce-i drept eu platesc impozit la Primarie pentru 3300, si nu pentru 2000 si mi se pare anormal ca vecinii sa se foloseasca abuziv de acest teren. Va multumesc!