Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se poate face voluntariat in domeniul privat ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se poate face voluntariat in domeniul privat ?

doresc sa prestez activitati gratuite in cadrul unui srl ? exista fundament legal pt a nu fi incadrata activitatea mea ca munca la negru ?
astept raspunsul dumneavoastra. multumesc mult.
1. Se poate numai in unitati fara scop lucrativ si trebuie sa incheiati un contract de voluntariat.
2. Pentru asta cititi Legea voluntariatului nr.195/2001.
3. Cititi aceasta lege aici:
[ link extern ]
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
glo a scris:

doresc sa prestez activitati gratuite in cadrul unui srl ? exista fundament legal pt a nu fi incadrata activitatea mea ca munca la negru ?
astept raspunsul dumneavoastra. multumesc mult.

In cadul unui SRL nu se poate desfasura activitate de voluntariat , ci numai in cadrul unui ONG sau in cadrul unei persoane juridice de drept public.
Se poate face voluntariat in cadrul asociatiilor de proprietari?
Se poate face daca activitatea se desfasoara in domenii cum sunt: asistenta si serviciile sociale, protectia drepturilor omului, medico-sanitar, cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific, umanitar, religios, filantropic, sportiv, de protectie a mediului, social si comunitar si altele asemenea
Stiu ca este un topic deschis de mult, de aceea intreb: mai este valabil faptul ca se poate face voluntariat in cadrul SRL-urilor daca vorbim de activitati educationale?