Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Am testament de la ambi parinti ai sotului. Sotul si tatal au decedat iar mama face alt testament in favoarea unui nepot de sora. Mostenitori am fi;sotia si 2 copii apoi nepotii...Nu sa facut dezbaterea succesiunii si totusi a vandut pamantul 2 ha prin precontract vanzare cumparare [nu s a continuat pierzind actul original ,au trecut 8 ani de atunci. ] Ce am de facut pt a sti cu siguranta adevarul despre vanzarea pamantului si daca e legal al 2 testament.
va recomand sa consultati un avocat.
Ma intereseaza si pe mine sa las un testament.De ce acte am nevoie pt autentificarea testamentului la notar ?
jorj10 a scris:

De ce acte am nevoie pt autentificarea testamentului la notar ?

Cartea de identitate.

(Desigur, in situatia in care doriti sa lasati un anume bun, anume bunuri, e bine sa luati cu dvs. si actele de proprietate pentru ca acel bun sa fie suficient de bine descris in tesament).
romascanu, moderator
Da, o cota parte dintr-un imobil si un loc de veci.Am nevoie si de martori?
Martori nu sunt necesari, doar actele care va atesta dreptul de proprietate asupra acelor bunuri si actul dvs. de identitate, in original. Este de preferat sa aveti si o copie de pe actul de identitate al persoanei in favoarea careia faceti testamentul, pentru a putea fi incluse toate datele sale de identificare.