avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dupa atata timp se mai poate face ceva pentru a intra ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dupa atata timp se mai poate face ceva pentru a intra in posesia bunurilor ?

Bunicul meu(decedat) are act de vanzare cumparare pe terenul unei case si i-au fost lasate prin testament toate bunurile mobile si imobile. In 2006 tatal meu a facut cerere sa intre in posesia acestor bunuri, comisia locala nu ia dat nici-un raspuns. Intre timp nepotul primarului din acea vreme si-a insusit acele proprietati (culmea, si-a facut si acte).
In testament erau mentionate si 10 ha de pamant, cand tata a fost sa se intereseze de ele cei de la primarie au spus cu nu exista. Este greu de inteles cum toate aceste bunuri au fost revendicate de diferite persoane fara acordul proprietarului de drept dar cu ajutorul primarului din acea vreme.
Ultima modificare: Duminică, 18 Februarie 2018
Vlad Nicoleta G., utilizator
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 11:13, 20 Februarie 2018
Aveti cert. de mostenitor ? Dreptul de propietate este in vecii vecilor...nu se prescrie....puteti sa-l obtineti si peste 1500 ani
Ultima modificare: Duminică, 18 Februarie 2018
Antik, utilizator
Da, doar ca in jurul anului 2000 primarul i-a facut acte nepotului sau, acum aparand ca proprietar +++ bunurile mobile si imobile lasate bunicului meu au fost vandute sau trecute pe numele altor persoane. Imi fac griji ca nu pot rezolva nimic pentru ca actualul proprietar are acte acolo si in jurul acelor ani s-au facut multe "manevre".
Ultima modificare: Duminică, 18 Februarie 2018
Vlad Nicoleta G., utilizator
Primarul nu e 14 din carti sa impropietareasca pe cineva.
Cautati un avocat sa studieze cazul. Aici nu va poate da nimeni un raspuns clar daca nu cunoaste speta.

Vlad Nicoleta G. a scris:

Da, doar ca in jurul anului 2000 primarul i-a facut acte nepotului sau, acum aparand ca proprietar +++ bunurile mobile si imobile lasate bunicului meu au fost vandute sau trecute pe numele altor persoane. Imi fac griji ca nu pot rezolva nimic pentru ca actualul proprietar are acte acolo si in jurul acelor ani s-au facut multe "manevre".

Formulati actiune in instanta ptr.anulare acte proprietate si contracte,ptr.detalii contacati un avocat cu actele pe care le aveti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tata a vândut primarului o parte din pământul moștenit, fără a avea acte de proprietate. cum ne putem recupera partea? valeriu31 valeriu31 In 2012 bunicul meu a decedat lasand toate bunurile mobile si imobile prin testament tatalui meu, mie si sorei mele in mod egal (1/3). Intre timp tatal meu ... (vezi toată discuția)
Testament autentic mai este valabil? bună ziua! acum câteva ... visancatalin visancatalin Testament autentic, mai este valabil după 31 ani? Bună ziua! Acum câteva zile am găsit printre documentele părinților mei două testamente autentice ... (vezi toată discuția)
Recuperare mostenire ovidiujigau ovidiujigau sunt titularul unui testament facut pe toate bunurile mobile si imobile , bunica mea a avut pamint in jur de 100 ha..cum as putea sa intru in posesia ... (vezi toată discuția)