Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dupa atata timp se mai poate face ceva pentru a intra ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dupa atata timp se mai poate face ceva pentru a intra in posesia bunurilor ?

Bunicul meu(decedat) are act de vanzare cumparare pe terenul unei case si i-au fost lasate prin testament toate bunurile mobile si imobile. In 2006 tatal meu a facut cerere sa intre in posesia acestor bunuri, comisia locala nu ia dat nici-un raspuns. Intre timp nepotul primarului din acea vreme si-a insusit acele proprietati (culmea, si-a facut si acte).
In testament erau mentionate si 10 ha de pamant, cand tata a fost sa se intereseze de ele cei de la primarie au spus cu nu exista. Este greu de inteles cum toate aceste bunuri au fost revendicate de diferite persoane fara acordul proprietarului de drept dar cu ajutorul primarului din acea vreme.
Vlad Nicoleta G., utilizator
Aveti cert. de mostenitor ? Dreptul de propietate este in vecii vecilor...nu se prescrie....puteti sa-l obtineti si peste 1500 ani
Antik, utilizator
Da, doar ca in jurul anului 2000 primarul i-a facut acte nepotului sau, acum aparand ca proprietar +++ bunurile mobile si imobile lasate bunicului meu au fost vandute sau trecute pe numele altor persoane. Imi fac griji ca nu pot rezolva nimic pentru ca actualul proprietar are acte acolo si in jurul acelor ani s-au facut multe "manevre".
Vlad Nicoleta G., utilizator
Primarul nu e 14 din carti sa impropietareasca pe cineva.
Cautati un avocat sa studieze cazul. Aici nu va poate da nimeni un raspuns clar daca nu cunoaste speta.

Vlad Nicoleta G. a scris:

Da, doar ca in jurul anului 2000 primarul i-a facut acte nepotului sau, acum aparand ca proprietar +++ bunurile mobile si imobile lasate bunicului meu au fost vandute sau trecute pe numele altor persoane. Imi fac griji ca nu pot rezolva nimic pentru ca actualul proprietar are acte acolo si in jurul acelor ani s-au facut multe "manevre".

Formulati actiune in instanta ptr.anulare acte proprietate si contracte,ptr.detalii contacati un avocat cu actele pe care le aveti.