Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Este admisibila o cerere la CEDO ???
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Este admisibila o cerere la CEDO ???

Daca printr-o hotarare sunt stabilite niste drepturi, si in faza executionala din motive ilegale cel intreptatit nu poate intra in posesia dreptului stabilit prin hotarare. Mai mult instanta care a stabilit dreptul respectiv, partineste cu partea culpabila in a stopa executarea titlului respectiv mai mult de 4 ani. O adresare la CEDO impotriva Statului Roman, ar avea sanse de admisibilitate ??:((
pentru ca o actiune sa poata fi admisa la CEDO exista un termen de 6 luni in care sa poata fi introdusa, acest termen curge de la epuizarea cailor de atac in dreptul intern (apel sau recurs).
oana_marria a scris:

pentru ca o actiune sa poata fi admisa la CEDO exista un termen de 6 luni in care sa poata fi introdusa, acest termen curge de la epuizarea cailor de atac in dreptul intern (apel sau recurs).

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Ok. Procesul civil incepe de la primul act de sezizare al instantei si se finalizeaza cu punerea in posesie a dreptului ce il invoca reclamantul in cauza. Adica ultimul act de executare al prestatiei de catre debitor. Deci; pe parcursul peocesului executional se ivesc nenumarate motive de intarziere al executarii silite; acte imfaptuite de ex.judecatoresc neconforme cu disp. legale, debitorul nu are venituri sau bunuri urmaribile, sau in cazul meu ex. judecatoresc refuza sa continuie executarea silita, Caz in care am procedat legal la "contestatie", cu rezultat suprinzator de respingere a "contestatiei" pe fond si in recurs confirmandu-se respingerea contestatiei. Mai mult instantele respective resping si capatul de cerere prin care s-a solicitat obligarea ex.judecatoresc sa execute "cheltuielilr de executare stabilite de acesta prin p-v"...CE parere aveti?? Este caz de reclamat la CEDO, cand aceeasi instanta stabileste judecatoreaste drepturi legale patrimoniale si tot aceeasi instanta purcede la impiedicarea punerii in executare a Titlului Executor.!!!:(
oana_marria a scris:

pentru ca o actiune sa poata fi admisa la CEDO exista un termen de 6 luni in care sa poata fi introdusa, acest termen curge de la epuizarea cailor de atac in dreptul intern (apel sau recurs).

Chiar asa ? ... aceasta este una dintre conditiile de admisibilitate a unei plangeri individuale la CEDO.
Prin cerere trebuie sa se invoce violarea de către un stat contractant a unuia din drepturile garantate de Convenţie.
Condiţiile generale sunt prevăzute de art 35 din Convenţie şi sunt:
1. epuizarea tuturor căilor de recurs interne .
2. scurgerea unui termen de 6 luni de la rămânerea definitivă a deciziei interne.
3. cererea să nu fie anonimă.
4. cererea să nu fie esenţial aceeaşi cu o cerere anterior examinată de Curte.
5. cererea să nu fi fost supusă examinării unei alte instanţe internaţionale, dacă nu conţine fapte noi.
6. cererea să nu fie incompatibilă cu prevederile Convenţiei sau dacă este vădit nefondată sau abuzivă.
freeelis a scris:

2. scurgerea unui termen de 6 luni de la rămânerea definitivă a deciziei interne.

Deci cererea se introduce dupa scurgerea acestui termen?
adutescu a scris:

freeelis a scris:

2. scurgerea unui termen de 6 luni de la rămânerea definitivă a deciziei interne.

Deci cererea se introduce dupa scurgerea acestui termen?
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Nu, dupa scurgerea termenului de 6 luni CEDO nu mai poate analiza cererea, ci cererea se introduce inlauntru termenul de 6 luni,:(
Manole Dumitru, utilizator