avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere fara preaviz

Vreau sa stiu si eu care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez in cazul in care angajatorul pur si simplu ma anunta ca ,,de maine pot sa-mi caut de munca,, fara preaviz si fara alte explicatii. Am si zile de co neefectuat si pe anul trecut si pe anul acesta. Daca pur si simplu m-a trimis acasa ce se intampla cu zilele de preaviz si cu co neefectuat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:23, 12 Mai 2011
S-a rezolvat problema printr-o sesizare la ITM. Au avut control si azi m-au chemat si mi-au dat banii ce mi se cuveneau fara nici un pic de comentarii. In tara asta nu se rezolva nimic fara reclamatii. Cei ce au astfel de probleme pot face la fel daca amiabil nu se poate.
STAN GABRIELA a scris:

S-a rezolvat problema printr-o sesizare la ITM. Au avut control si azi m-au chemat si mi-au dat banii ce mi se cuveneau fara nici un pic de comentarii. In tara asta nu se rezolva nimic fara reclamatii. Cei ce au astfel de probleme pot face la fel daca amiabil nu se poate.


Intr-adevar, asa este ... dar multi pleaca de la premisa ca functionarii ITM sunt corupti :( ... felicitari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt in preaviz si mi-am gasit de lucru. menebetu menebetu Luni (25.02.13) am fost anuntat ca se fac restructurari in firma si ca se renunta la serviciile mele si a unui coleg. A venit unul dintre sefi pe la orele 23 ... (vezi toată discuția)
Inchidere societate ContSters111252 ContSters111252 Daca inchid o societate comerciala care are un angajat cum trebuie sa procedez pentru a desface contractul de munca al acestuia? Ce documente trebuie sa depun ... (vezi toată discuția)
Concedierea in cazul restructurarii barbu_alexandra_maria barbu_alexandra_maria Buna ziua,va rog sa ma sfatuiti si pe mine cum este bine sa procedez in cazul in care socieatea a hotarat sa-si restranga activitatea.Lucrez(inca) la un SRL. ... (vezi toată discuția)