Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere fara preaviz

Vreau sa stiu si eu care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez in cazul in care angajatorul pur si simplu ma anunta ca ,,de maine pot sa-mi caut de munca,, fara preaviz si fara alte explicatii. Am si zile de co neefectuat si pe anul trecut si pe anul acesta. Daca pur si simplu m-a trimis acasa ce se intampla cu zilele de preaviz si cu co neefectuat.
S-a rezolvat problema printr-o sesizare la ITM. Au avut control si azi m-au chemat si mi-au dat banii ce mi se cuveneau fara nici un pic de comentarii. In tara asta nu se rezolva nimic fara reclamatii. Cei ce au astfel de probleme pot face la fel daca amiabil nu se poate.
STAN GABRIELA a scris:

S-a rezolvat problema printr-o sesizare la ITM. Au avut control si azi m-au chemat si mi-au dat banii ce mi se cuveneau fara nici un pic de comentarii. In tara asta nu se rezolva nimic fara reclamatii. Cei ce au astfel de probleme pot face la fel daca amiabil nu se poate.

Intr-adevar, asa este ... dar multi pleaca de la premisa ca functionarii ITM sunt corupti :( ... felicitari.