Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata prin compensare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata prin compensare

O societate franceza poate primi o plata prin compensare de la o sociate romana (societati comerciale)? In dreptul francez compensare conventionala exista si se opereaza automat.
Bineînţeles că poate primi o plată prin compensare, dar nu plată prin compensare prin intermediul Institutului de management informatic ci trebuie să existe două părţi care să aibe datorii reciproce şi care să fie certe, lichide şi exigibile.
Vezi Codul Civil.