avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se achita taxa notariala in cazul succesiuni?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se achita taxa notariala in cazul succesiuni?

As vrea sa stiu daca taxa notariala in cazul unei succesiuni este una fixa sau se plateste in functie de valoarea bunurilor pentru care se dezbate mostenirea?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:11, 4 Mai 2011
Suma care se achita este compusa din ,pe de o parte impozit asupra masei succesorale si pe de alta parte din onorariu notar-care poate diferi intre birourile notariale
da, se taxeaza functie de valoarea declarata a bunurilor si mai sunt si ceva taxe fixe .
nu platiti impozit daca dezbateti succesiunea, o finalizati inainte sa se implineasca 2 ani de la deces

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul taxei notariale pt mostenire astip astip Am mostenit 5000 de metrii patrati de teren intravilan, de la tatal meu decedat acum 4 luni. E inca teren viran undeva la marginea orasului. Cu titlu ... (vezi toată discuția)
Tata decedat in ianuarie 2015-dezbatere succesiune-informatii /costuri DocMadalina DocMadalina Notar sau instanta?Ar trebui sa ma grabesc,daca depasesc termenul de 6 luni o sa intervina alta taxe? (vezi toată discuția)
Succesiune in termen? mioara2012 mioara2012 Buna ziua. O prietena vrea sa faca succesiunea dupa sotul ei. In martie se fac 6 luni de cand acesta a murit. A auzit ca daca nu face succesiunea intr-un ... (vezi toată discuția)