Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se achita taxa notariala in cazul succesiuni?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se achita taxa notariala in cazul succesiuni?

As vrea sa stiu daca taxa notariala in cazul unei succesiuni este una fixa sau se plateste in functie de valoarea bunurilor pentru care se dezbate mostenirea?
Suma care se achita este compusa din ,pe de o parte impozit asupra masei succesorale si pe de alta parte din onorariu notar-care poate diferi intre birourile notariale
da, se taxeaza functie de valoarea declarata a bunurilor si mai sunt si ceva taxe fixe .
nu platiti impozit daca dezbateti succesiunea, o finalizati inainte sa se implineasca 2 ani de la deces