Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... trecerea unei masini pe alt nume (donatie)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

trecerea unei masini pe alt nume (donatie)

Buna ziua,

as dori sa stiu daca exista varianta trecerii masinii de pe un nume pe altul ca si donatie? sau ce demersuri trebuiesc facute in lipsa acestei variante si in conditiile actualelor legi?
sigur că este posibil. diferența este că donația înlocuiește contractul de vânzare-cumpărare. cum pentru donație se cere forma autentică, o veți încheia la un birou notarial. inn rest formalitățile sunt aceleași