avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil

buna seara
in prezent sunt in concediu pentru cresterea copilului pana in decembrie anul acesta, dar in iulie voi naste al doilea copil.
mai pot beneficia de concediu pentru cresterea copilului si pentru cel de-al doilea?
Daca da, trebuie sa depun cerere dupa nasterea copilului sau in decembrie cand se incheie concediul pt primul copil?
Mentionez ca actualmente locuiesc in strainatate si nu beneficiez de indemnizatie pt cresterea copilului.
Multumesc mult!
Ultima modificare: Marți, 3 Mai 2011
ContSters205372, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:25, 3 Mai 2011
Daca nu beneficiati de indemnizatie cererti acest lucru odata cu nasterea celui de al doilea copil, urmind a beneficia de CIC
Drepturile prevazute de OUG nr.111/2010 se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu cic alexandru84 alexandru84 Buna seara, Va rog sa ne oferiti expertiza dvs. juridica pe urmatorul caz: Sotia mea, de nationalitate romana, va naste in luna iulie, in Polonia. Ea are ... (vezi toată discuția)
Despre indemnizatie creciun mary creciun mary as vrea sa stiu daca as primi indemnizatie pt cresterea copilului daca sunt plecata in alta tara in vizita si nasc acolo, dar eu am lucrat in romania pana ... (vezi toată discuția)
Voi fi angajata pana la nastere in romania dar voi naste in alta tara europeana. voi beneficia de indemnizatia de crestere a copilului? Andreeau Andreeau Am contract de munca in Romania pana intru in concediu de maternitate, voi naste in alta tara europeana si vom locui acolo apoi. Ce se intampla cu indemnizatia ... (vezi toată discuția)