Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil

buna seara
in prezent sunt in concediu pentru cresterea copilului pana in decembrie anul acesta, dar in iulie voi naste al doilea copil.
mai pot beneficia de concediu pentru cresterea copilului si pentru cel de-al doilea?
Daca da, trebuie sa depun cerere dupa nasterea copilului sau in decembrie cand se incheie concediul pt primul copil?
Mentionez ca actualmente locuiesc in strainatate si nu beneficiez de indemnizatie pt cresterea copilului.
Multumesc mult!
ContSters205372, utilizator
Daca nu beneficiati de indemnizatie cererti acest lucru odata cu nasterea celui de al doilea copil, urmind a beneficia de CIC
Drepturile prevazute de OUG nr.111/2010 se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.