Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas sau ajutor social?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas sau ajutor social?

As-i dori sa pun si eu o intrebare:socrul meu a decedat in urma cu un an,iar soacra mea nemuncind niciodata a primit pensie de urmas timp de 6 luni.Ea va implini varsta de 59 de ani in luna iulie.Este foarte bolnava si nu are cum sa se mai angajeze la varsta aceasta.Si-a facut dosar pentru pensie de boala,dar dupa noile legi vad ca nu se incadreaza sa primeasca pensie.Din cate inteleg doar dupa implinirea varstei de 60 de ani v-a putea primi pensia de urmas.Intrebarea mea este ce putem face cu ea,fiindca nici unul dintre copii nu are posibilitatea sa o intretina si in plus la momentul acesta nu are nici asigurare medicala,iar medicamentele necesare ingrijirii ei sunt foarte scumpe.Va multumesc pentru intelegere!
Pensie de urmas la 59 de ani si 2 luni(septembrie 2011).