avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 996 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... privilegiu de pret
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

privilegiu de pret

Am vandut o casa cu privilegiu de pret. Cumparatorul mai are de achitat o treime din pretul vanzarii iar termenul inscris in contractul notarial a fost depasit cu cinci luni. Care ar fi varianta cea mai rapida de recuperare a datoriei?
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 14:28, 3 Mai 2011
buna ziua,
intrucat nu a achitat restul de pret aferent vanzarii, puteti executa bunul imobil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de privilegiu in favoarea vanzatorului pentru rest de pret Adrian C. Adrian C. Buna ziua In anul 2010 am achizitionat o garsoniera prin programul \"Prima Casa\" si anul acesta am reusit sa o achit integral. Am solicitat ridiarea ... (vezi toată discuția)
Speta executare silita Antik Antik Anul trecut am vandut un teren si o casa cu termen de plata al restului de pret de 10 luni. Beneficiez de un drept de ipoteca legala pentru pretul neachitat ... (vezi toată discuția)
Chitanta descarcatoare lili.ana lili.ana Imi poate spune cineva cum trabuie sa arate o chitanta descarcatoare pentru un contract de vanzare-cumparare imobil cu plata in rate, intre doua persoane ... (vezi toată discuția)