avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Informatie.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Informatie.

Buna ziua,
sant cetatean roman cu domiciliul an Italia.Aici am o firma de prestari servici.As dori,daca santeti amabili cateva informatii cu privire la urmatorul subiect;
Ma gandeam sa deschid an Romania o agenzie de munca temporara si sa plasez angajati sezonieri pe litoralurile marilor italiene si eventual an agricultura.Ce m-ar interesa sa stiu,daca santeti amabili,ar fi;ce conditii trebuie andeplinite pentru a putea realiza acest proiect?Trebuie sa am calificare?Si daca trebuie si nu am as putea rezolva de exemplu angajand pe cineva cu calificare?Cat costa plasarea unui angajat sezonier an Italia?Unde platesc taxele pentru angajati?An Romania sau an Italia?Mentionez ca intentionez sa plasez numai sezonieri si numai an Italia.Va multumesc pentru solicitudine.#-o#-o#-o
Cel mai recent răspuns: George Manciu , Avocat 18:03, 4 Mai 2011
trebuie sa deschideti in SRL, cu un partenet ro ar fi cel mai bine
Aveti fie varianta deschiderii unei sucursale a societatii din Italia in Romania, fie constituirea unui SRL in Romania, pe care sa-l detineti fie in calitate de persoana fizica, fie prin firma din Italia. Nu aveti nevoie de o calificare anume. Cu privire la muncitorii romani, ii puneti sa-si faca pfa-uri, si-i luati pe contract de colaborare (asa cred ca este mai avantajos pt dumneavoastra din punct de vedere fiscal - sunt totusi mai multe operatiuni posibile aici, in functie de mai multi factori).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cetatean roman cu domiciliul in italia miluc miluc BUNA ZIUA sant cetatean roman cu domiciliu in italia,unde si lucrez cu acte in regula,in consecinta platesc taxe si impozite Aceste castiguri trebuie ... (vezi toată discuția)
Accident de munca Eu care sunt Eu care sunt Buna ziua SUNT CONSTANTIN SI LUCREZ LEGAL AN ITALIA.AM SUFERIT UN ACCIDENT DE MUNCA REZULTAT CU PIERDEREA OCHIULUI DREPT CE DREPTURI AM SUNT DESPAGUBIT ... (vezi toată discuția)
Infiintare firma administrator strain,fara angajati adriana m adriana m Buna ziua,va solicit ajutorul din nou,nici nu stiu cum sa va explic sa fie cat mai clar:o cunostinta din Italia,are firma acolo,vrea sa deschida o firma sau un ... (vezi toată discuția)