Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... imobil in schimbul stingerii creantei
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

imobil in schimbul stingerii creantei

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu solutii la urmatoarea speta: o societate A are datorii la o societate B. societatea B doreste sa intre in posesia unui imobil apartinand societatii A in vederea stingerii datoriei. Care este calea cea mai simpla si mai scurta in durata procedurala pentru ca soc. B sa intre in posesia imobilului soc A?
Multumesc anticipat
Incheierea unui act de dare in plata, potrivit art. 1100 Cod civil.
Dat fiind ca este vorba de transmiterea dreptului de proprietate asupra unui imobil, actul se incheie la notariat.

Problema este ca societatea A nu doreste nici achitarea datoriei, nici transmiterea dreptului de proprietate a imobilului