Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract prestari servicii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract prestari servicii

Un contract de prestari servicii se poate incheia intre o persoano fizica privata si
o persoana fizica autorizata(PFA) sau S.C ? Cine are obligatia de inregistrare la ITM si cine are obligatiile fiscale?
Pot incheia un contract de prestari servicii cu o persoana fizica ce presteaza munca necalificata care nu e inregistrata ca PFA?
Puteti incheia contracte de prestari-servicii intre un PFA si SC.
Aceste contracte nu se inregistreaza la ITM, intrucat ele se supun prevederilor codului comerciale si nu legislatiei muncii; intre prestator si beneficiar nu vor exista raporturi de subordonare.
Obligatiile fiscale se refera in principal doar la plata impozitului de venitul realizat.
Atentie la prevederile art.7 alin (1) pct.2 din codul fiscal, in cazul in care PFA are calitatea de prestator.
Intrucat PFA nu poate avea angajati, colaborarea cu o persoana fizica necalificata se poate realiza numai in baza unei conventii civile.
juridic dana a scris:

.....
Intrucat PFA nu poate avea angajati, colaborarea cu o persoana fizica necalificata se poate realiza numai in baza unei conventii civile.

PFA nu poate angaja cu contract de munca terte persoane pentru desfasurarea activitatii pentru care a fost autorizata ... per a contrario, PFA poate angaja cu contract de munca terte persoane pentru desfasurarea de activitatii pentru care nu a fost autorizata.