avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Declaratii,Contracte PFA & Semnatura electronica
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Declaratii,Contracte PFA & Semnatura electronica

1.Ce declaratie se depune si unde in termen de 15 zile de la infiintarea PFA-neplatitor TVA, CAEN 7311, iar apoi care sunt cele obligatorii, unde se depun si termenele acestora ?
2.In cat timp de la infiintare se incheie Contractele de Asigurare cu Casa Pensii si Sanatate si care sunt procentele care trebuiesc achitate lunar sau trimestrial ?
2. Este obligatorie obtinerea Semnaturii Electronice pana la data de 1 iulie 2011 in cazul PFA ?

Multumiri anticipate
Cel mai recent răspuns: Ankora , utilizator 15:05, 5 Mai 2011
Am infintat PFA-ul in aprilie 2011.
Am depus 220, care sunt urmatoarele declaratii si cat trebuie sa le depun?
Am citit toate mesajele si tot nu am inteles.
Cand se incheie Contractele de Asigurare cu Sanatatea si Pensiile ?
Nu am ce depune (200) ca abia acum infiintez PFA-ul si actele sunt gata dupa 13.05.

Dupa depunerea declaratiei 220 privind veniturile estimate pe 2011 fiscul va transmite decizia pentru plati anticipate.
Cu aceasta si actele de infiintare ale PFA (originale si copii) se depun declaratiile de asigurare la Casa Pensii si Casa Sanatate.
Asigurarea pt pensie este obligatorie daca se realizeaza venituri mai mari de 8088 lei/an, venitul minim de asigurare este 708 lei (35% din salariul mediu brut-2022 lei) suma minima a contributiei fiind de 222 lei/luna.
La anul pana pe data de 15.05.2012 se depune declaratia 200 privind veniturile realizate pe 2010.
Multumesc mult pentru tot si totusi Cand se incheie Contractele de Asigurare cu Sanatatea si Pensiile ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii pfa del_gf del_gf As avea rugamintea sa ma lamureasca cineva: 1) cand trebuie sa platesc contributiile si impozitul, in cazul in care data infiintarii PFA va fi 7 septembrie ... (vezi toată discuția)
Casa de pensii si deciziile de impunere la pfa ElNino ElNino Buna seara! Am o situatie mai ciudata in relationarea cu Casa de Pensii si sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns. Sunt PFA in regim venit real si anul ... (vezi toată discuția)
Pfa norma de venit dependent de angajator? quasarul quasarul Sant PFA de anul trecut cu norma de venit.As dori sa aflu ce se intampla cu angajatorul meu(cel cu care am un contract)daca activitatea mea ca PFA se ... (vezi toată discuția)